‘Природната медицина’ потекнува од

Алпите, зачувана од заборавот

Лековитите билки се важни и значајни во лекувањето на болестите уште од античките времиња, но знаењето за видовите, употребата и лековитите својства на билките, но со текот на времето и развојот на модерната медицина истите постепено се губат. Меѓутоа, во многу земји, традиционалните рецепти и знаење за лековитата моќ на лековитите билки се уште верно се зачувани. Најдовме вакви традиционални рецепти во алпскиот регион, најпознатата планинска област во Европа.

Познато е дека Алпите се оддалечени области на урбаните заедници и честопати се недостапни поради снежната покривка. До 20 век, луѓето што живееја далеку во алпските планински области беа оставени сами на себе, без патишта, лекари и болници и мораа сами да се справуваат и лекуваат. Така, во планинските области пронашле лековити растенија и направиле рецепти за билни препарати кои сеуште се зачувани и се користат во третманот на разни болести. Рецептите се пренесуваат со години и неуморно се чуваат со генерации, а со тоа и знаењето за мешање, примена и начинот на работа на алпските лековити растенија.

Со развојот на модерната медицина, традиционалното знаење е изгубено во некои области. Многу рецепти никогаш не биле зачувани во писмена форма, така што тие целосно исчезнале со текот на времето, но т.н ’Алпската медицина’ нeубоморно ја чуваат голем број семејства на традиционални билкари и исцелители, а ние сега сакаме да ја претставиме на целиот свет.

Лековитите растенија се вистински дар на природата што мора да ги користиме внимателно и мудро. Во светот постојат преку 500.000 видови растенија, а денес во медицината се користат над 10.000 растенија, и тие постојано го привлекуваат вниманието на модерната медицина, па затоа се прават истражувања за нивните лековити својства во сите делови на светот. Се почестите истражувања докажуваат дека дејството на лековитите билки и нивните состојки значително го подобруваат здравјето и квалитетот на човечкиот живот. Нивните лековити својства не се применуваат само во третманот, туку и во козметиката и исхраната.

Во последниве години, третманот со билки или фитотерапијата стана доста важен. Многу ретки и лековити растителни видови може да се најдат во алпските региони, а многу од нив се користат во фармацевтската индустрија и медицината. Можете да ги најдете некои од најлековитите растенија од алпските планини во нашите традиционални препарати на NATURE’S ALPINE HERBS BALM.

Mentha Arvensis Herb Oil

Познато како диво нане, тоа е распространето во Европа, Азија, но и во сибирските региони. Дивото нане има многу традиционална и широка примена во медицината, каде што се користи за лекување на разни болести. Се користи во стоматологијата, козметиката, па дури и во исхраната. Маслото добиено од ова растение најчесто се користи за намалување на болката и подобрување на циркулацијата со триење на кожата.

Eucalyptus Globulus Oil

Еукалиптус е познато растение кое има многу моќни лековити својства. Есенцијалното масло од еукалиптус е широко користено за чистење на токсини и микроорганизми, сузбивање на настинки, елиминирање и смирување на чешање на кожата и има смирувачки ефект врз алергиските реакции на кожата. Есенцијалното масло од еукалиптус е ефикасно за лекување на респираторни проблеми (астма, бронхитис, туберкулоза). Еукалиптусот е исто така ефикасен во лекувањето на рани, изгореници, исекотини, лузни, каснувања и убоди од инсекти, а го стимулира имунитетот и обезбедува антиоксидантна заштита.

Abies Sibirica Needle Oil

Сибирската ела расте во високи планински области и е многу отпорна на мраз и студ, дури и до -50 степени. Есенцијалните масла од сибирска ела најчесто се користат во ароматерапијата и производството на традиционални препарати. Има широка примена во медицината, каде најчесто се користи за инхалации и третман на респираторниот тракт, помага при грип и настинки. Тој е многу ефикасен и помага при болки и воспаление на мускулите.

Rosmarinus Officinalis Oil

Рузмарин е растение кое долго време се користи во традиционалната медицина. Етеричното масло од рузмарин се користи во третманот на грчеви на гастроинтестиналниот тракт, а за надворешна употреба се користи во третманот на болки во зглобовите и мускулите и при нарушувања на периферната циркулација. Ја освежува и ја намалува напнатоста, помага при настинки и го забрзува кашлањето. Се користи во дерматологија затоа што е ефикасно при заболувања на кожата, егзема и акни.

Menthol

Ментолот е органско соединение добиено од нане или масло од нане. Има широка примена во медицината и е најпозната по своето силно антибактериско дејство. Се користи во стоматологијата, за воспаление на устата и грлото, помага при дишење и настинки. Го намалува чешањето, ја ублажува болката и грчевите во мускулите и ги ублажува главоболките. Обезбедува чувство на ладење, па се користи и против изгореници. Може да биде во форма на масло, крем или гел.

Aesculus Hippocastanum (Horse Chestnut) Seed Extract

Коњскиот костен, познат и како див костен, е многу распространет вид и може да се види во мешани шуми и паркови низ Европа и Америка. Најчесто се користи во фармацијата како суровина, но исто така е широко користен во васкуларната медицина. Екстрактот од семе од див костен може да биде ефикасна терапија за венско воспаление и капилари, циркулација, ги штити вените и го намалува изразот на вените на кожата. Овошјето, листот, кората и цветот на дивиот костен содржат ескулин, затоа не се препорачуваат за употреба во исхраната, и се користат исклучиво за козметички и медицински цели.

Vitis Vinifera (Grape) Leaf Extract

Витис Винифера е специјална сорта на грозје од чии лисја се добива екстракт кој е многу присутен во фармацевтската и козметичката индустрија. Спречува кардиоваскуларни заболувања, ги намалува симптомите како што се уморни и тешки нозе, пецкање и болка во нозете, го намалува ризикот од атеросклероза и коронарна срцева болест. Поради антиоксидантното дејство, се користи во козметиката бидејќи и дава влажност на кожата и ја враќа еластичноста. Екстрактот од семе од грозје е корисен за намалување на воспалението на кожата, црвенило, чешање и оток.

Symphytum officinale Extract

Ова растение, исто така познато во европските земји како Комфри, расте на ливади и е распространето во Европа и Азија. Комфри, поради големите лековити својства, долго време се користи во народната медицина. Помага при атеросклероза, побрзо зараснување на рани и изгореници. Има корисен ефект врз кожата, ја намалува болката кај ревматски заболувања, остеопороза и ја подобрува циркулацијата. Исто така е корисно и ефикасно против воспаление на вените. Екстрактот од Комфри се препорачува и како козметички производ за регенерација на кожата.