Alpine Balm | Alpine Herbs Balm

Алпски балсам за болка - Мелем со алпски билки, германско производство

Алпскиот балсам е германски производ направен по традиционален рецепт од внимателно избрани лековити билки од алпскиот регион, а најважни се: нане, рузмарин, бор масло, ментол, еукалиптус и други. Широко се користи за решавање проблеми како што се ревматски заболувања, слаба циркулација, вкочанетост и намалување на болката во различни делови на телото, особено во грбот, рамената, вратот и нозете.

Помага при проблеми:

  • - Болки во грбот и вкочанетост
  • - Болка и вкочанетост на вратот, рамената, колената, колковите
  • - Болка и вкочанетост во нозете и стапалата
  • - Болки во мускулите и зглобовите
  • - Ревматски заболувања, артритис, ишијас
  • - Главоболка и слаба циркулација
  • - Опоравување по фрактури, истегнување и соеви
  • - За масажа пред, за време и после тренинг

Основни карактеристики

Алпскиот мелем од природно потекло е составен од растенија од алпскиот пејзаж. Се карактеризира со неговиот многу пријатен свеж мирис, сино-зелена боја. Овој мелем содржи состојки од алпски лековити растенија и етерични масла во една основна супстанција, којашто е пријатна за кожата. Со употреба на препарати за алпски мелем, кожата не останува мрсна, а состојките на мелемот веднаш се апсорбираат во кожата и поткожното ткиво, така што нејзиниот ефект е речиси моментален бидејќи на почетокот на дејството се лади, а подоцна затоплува.

Својства и дејство

Алпскиот мелем е традиционален производ кој исклучително помага при проблеми со слаба циркулација, воспаление на мускулите, истегнати тетиви, вкочанетост и болка во вратот, рамената, грбот, колковите и нозете, а исто така е ефикасен и за главоболки. Тој е и многу ефикасен кај ревматски заболувања, артритис и ишијас. Многу помага пред и после тренингот, а се користи и за спортски повреди. Алпскиот мелем не останува на кожата туку веднаш се апсорбира, лади и продира подлабоко во поткожното ткиво и мускулите.

Ако има проблем со слаба циркулација, болка во зглобовите, 'рбетот, вратот, нозете или главоболка, доволно е да го протриете Алпскиот мелем на болното место и по неколку минути ќе забележите промена и ефективно дејство. Болката ќе исчезне или значително ќе се намали. Овој производ исто така може да се користи за ублажување на оток, воспаление, алергии, па дури и каснувања од инсекти. Алпскиот мелем ќе го ублажи чешањето и црвенилото на кожата.

Употреба

Алпскиот мелем е исклучиво за надворешна употреба и се користи со триење во кожата. Најдобрите резултати се постигнуваат доколку се нанесуваат на кожата за време на масажата. Најдобро се нанесува на влажна кожа, на пр. после туширање или неколку капки вода може да се искористат за навлажнување на делот од телото што се масира. Масажата со овој мелем ќе ја подобри циркулацијата и ќе овозможи релаксација на целиот организам. За подобри резултати, Алпскиот мелем може да се нанесува неколку пати во текот на денот и да се комбинира со физикална терапија за побрзо и поефикасно намалување на болката.

Предупредувања

Алпскиот мелем е наменет само за надворешна употреба. Избегнувајте контакт со очите и мукозните мембрани. Не нанесувајте на оштетена кожа, отворени или заразени рани. Ако се појави иритација на кожата, прекинете ја употребата. Измијте ги рацете по употреба. Ако има бременост, консултирајте се со доктор пред употреба.

Метод на складирање и рок на траење

Чувајте го на темно и ладно место, подалеку од дофат на деца. Рок на траење 3 години.

Дополнителни информации за производот

Производ: Алпски мелем, мелем направен од алпски билки и етерични масла

Производител: Global Natures Pharma GmbH, Nymphenburger Strasse 1, DE-80335 München, Germany

Основно пакување: алуминиумска цевка

Волумен: 200 ml / 6.76 OZ

Состојки: Aqua (Water), Mentha Arvensis Herb Oil, Alcohol Denat., Eucalyptus Globulus Leaf Oil, Abies Sibirica Needle Oil, Rosmarinus Officinalis Leaf Oil, Menthol, Menthyl Lactate, Lauryl Glucoside, Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Carbomer, Acrylates/Vinyl Isodecanoate Crosspolymer, Glycerin, Triethanolamine, Phenoxyethanol, Limonene, Hydroxypropyl Methylcellulose, CI 42051, Silica, Linalool, Citral, Citronellol, Eugenol, Geraniol, Sodium Chloride, Sodium Sulfate.

Packing specification

Product size:
40*230*50mm
Product weight:
250g
Packing Carton size:
22*27.5*24.5cm
Packing Carton weight N.W./G.W.:
5.3kg/6.1kg
Pieces in Packing Carton:
24pcs/CTN

Преземете ја брошурата за производот во: